Sportovní oddíl - skoky na trampolíně

Trampolíny Rožnov p.R.

ZŠ Pod Skalkou
Bezručova 293
Rožnov pod Radhoštěm
756 61
606 151 823
trampoliny.roznov@email.cz

O sportu

Skoky na trampolíně patří k rodině gymnastických sportů a jsou součástí České gymnastické federace, kde je toto sportovní odvětví reprezentováno Komisí skoků na trampolíně s dlouholetým předsedou Ing. Vladimírem Zemanem. Vznik organizace se datuje do roku 1970. Na mezinárodní úrovni jsou skoky na trampolíně od roku 1998 součástí FIG tj. Mezinárodní Gymnastické Federace

Závodníci skáčí na trampolíně odbélníkového tvaru o velikosti cca 5x3m a která je vysoká 115cm. Odrazovou plochou je tzv "plachta", což je síť z nylonových pásků 4x4mm širokých a její velikost je cca 4x2m. Uprostřed plachty je kříž a obdélník 2x1m, který slouží nejen k orientaci v prostoru, ale je také místem, které by závodník v průběhu sestavy neměl opustit. Pokud tak učiní, dostává srážky z bodového hodnocení od rozhodčích provedení.

 

Sestavy a závody

Závod ve skocích na trampolíně se skládá z kvalifikace a finále. V kvalifikaci skáče závodník 2 sestavy. Každá musí mít 10 různých prvků (cviků, triků), které na sebe vzájemně navazují. Existují soutěže jednotlivců, synchronních párů a družstev.

První sestava musí splňovat určité podmínky vyplývající z národních či mezinárodních pravidel. Hodnotí se především technické provedení. Druhá sestava se nazývá "volná", a ta obsahuje ty nejobtížnější prvky, které je schopen závodník v dobrém technickém provedení zvládnout. Tady se hodnotí i tzv. "KOEFICIENT OBTÍŽNOSTI", což je počet čtvrt-salt, půlvrutů (otočení o 180°) a poloha salta. Polohy mohou být 3: skrčmo, schylmo, toporně (rovně). Bonifikace salt toporně a schylmo je větší než u salt skrčmo, která jsou považována za nejjednodušší.

Další hledisko, které se hodnotí je doba letu tzv: "TIME OF FLIGHT", což je poměrně nová záležitost od roku 2012. Je to doba, kterou stráví závodník ve vzduchu v prvku - od odrazu do dopadu.

Výsledná známka vzniká na základě známek za technické provedení (hodnotí 5 rozhodčích, přičemž se nejvyšší a nejnižší známky škrtají),  obtížnost a čas. 

Známku za kvalifikaci tvoří součet známek za první a druhou sestavu.

Do finále postupuje 8 nejlepších. Ve finále se skáče z nuly, tzn. nepřičítá se známka z kvalifikace.

Špičkoví světoví závodníci skáčí ve svých sestavách 4 až 5 různých trojných salt a dalších 5 dvojných s vruty. Ženská výkonnost také za poslední léta značně vzrostla a mezi finalistkami světových soutěží jsou téměř nezbytná 2-3 trojná salta. Výška,  do které špičkoví závodníci vyskočí je až 9 metrů.